Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie? Poznaj wskazówki

Róże, choć nie można odmówić im uroku, są uznawane za krzewy trudne w pielęgnacji i wymagające. Większość ogrodników narzeka na zbyt szybkie obumieranie rośliny, mało efektowne kwitnienie oraz zbyt szybkie opadanie kwiatów. Jak zatem sadzić i pielęgnować róże, by jak najdłużej cieszyć się ogrodem barwnym i wonnym od wczesnego lata aż do jesieni? Poznaj wskazówki!

Gdzie i jak sadzić róże?

Róże najlepiej czują się w glebie piaszczysto-gliniastej, lekkiej, o dużej zawartości próchnicy. Najbardziej odpowiednie będą stanowiska nasłonecznione, jednak warto wspomnieć, że odmiany o ciemnym zabarwieniu kwiatów nie tolerują silnej ekspozycji na promienie słoneczne, które mogą spowodować ich poparzenie. Ponadto, różane krzewy nie tolerują przeciągów, ciężkiego podłoża oraz miejsc cienistych.

Skoro wiemy już, gdzie sadzić róże, warto opisać jak je sadzić oraz kiedy.

Dwa, najbardziej polecane terminy sadzenia róż to październik oraz przełom marca i kwietnia, przy czym jesienny termin uznawany jest za bardziej korzystny ze względu na mniej kłopotliwą pielęgnację.

Po zakupie wybranych sadzonek zalecane jest umieszczenie ich w wodzie z dodatkiem preparatu grzybobójczego na kilka do kilkunastu godzin. Glebę natomiast należy przekopać oraz pozbyć się chwastów, a w przypadku ubogiego podłoża, można je wzbogacić kompostem (użyźnianie gleby wykonuje się na około 2 tygodnie przed sadzeniem). Kolejnym krokiem jest wykopanie dołka, który powinien być dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa. Po przycięciu korzeni, rozkładamy je równomiernie w dołku, przysypujemy, obficie podlewamy, a następnie robimy ściółkę z kompostu lub kory sosnowej, która zabezpieczy krzew przed rozwojem chwastów oraz utrzyma wilgoć.

Jak pielęgnować róże ogrodowe?

Róże ogrodowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Niezbędne jest regularne przycinanie oraz systematyczne podlewanie, jednak każdy gatunek wymaga nieco innej częstotliwości wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych.

Przed zakupem wybranej odmiany róży, warto szczegółowo zapoznać się z warunkami uprawy. Sklep ogrodniczy Florexpol dba o odpowiedni opis każdej sprzedawanej rośliny, dlatego właściwa hodowla nie powinna stanowić problemu, a zapewnienie krzewom odpowiednich warunków oraz właściwej pielęgnacji będzie gwarancją obfitego kwitnienia. Zobacz: https://florexpol.eu/320-roze

Jeśli chodzi o przycinanie, należy wykonać je wczesną wiosną, po pojawieniu się pierwszych nabrzmiałych pąków. Nie zaleca się cięcia jesiennego, ponieważ może ono osłabić roślinę. Ważne w przypadku cięcia jest pozbywanie się jedynie pędów słabych, suchych lub krzyżujących się. Pozwala to na rozwój najsilniejszych pędów oraz ich bujne krzewienie i kwitnięcie.

Kolejnym elementem pielęgnacji jest nawożenie róż ogrodowych. Czynność ta musi być wykonywana systematycznie, dwu- lub trzykrotnie w sezonie. Wybrany nawóz należy umieścić pod krzewem i wymieszać z wierzchnią warstwą podłoża. W tym przypadku bez znaczenia jest rodzaj użytego nawozu – analogicznie postępujemy zarówno w przypadku kompostu lub obornika, jak i mineralnego nawozu wieloskładnikowego.

Ostatni etap, choć nie mniej ważny, to podlewanie różanych krzewów. Róże nie lubią bardzo mokrego podłoża, jednak stale przesuszone jest równie niekorzystne. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest nawadnianie kropelkowe, które zapewni odpowiedni poziom wilgoci.

Róże, jak przystało na królowe kwiatów, mają swoje wymagania, jednak zadbane krzewy z pewnością odwdzięczą się swojemu właścicielowi pięknym wyglądem, który przyciągnie uwagę wszystkich osób przebywających w ogrodzie.

Related posts

Leave a Comment